حساب بانکی
اخبار داغ

کدام حساب‌های بانکی سال آینده بسته می‌شوند؟

بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است همه حساب‌های بانکی فاقد شناسه هویت الکترونیکی بانکی (شهاب) معتبر با هدف مقابله با پولشویی و فرار مالیاتی تا پایان خرداد سال آتی مسدود شوند.

به گزارش بیتا فیلم، به نقل از خبرآنلاین، به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق و در صورت تصویب نهایی، بانک مرکزی موظف است تدبیری اتخاذ نماید که اطلاعات کلیـه تراکنش‌های بانکی بـه همراه کلیه اطلاعات خوداظهاری شده، به صورت فصلی در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار گیرد. اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص در ارتباط با اطلاعات اظهارشده قابل استناد است.

همچنین از ابتدای تیرماه سال ۱۳۹۹ کارسازی کلیه تراکنش‌های بین بانکی و درون بانکی به اسـتثنای تراکنش‌های مبتنی بر کارت و پرداخت وجه چک‌های عادی و رمزدار صادرشده در سال ۱۳۹۹، مسـتلزم اظهار «بابت» توسط پرداخت‌کننده و دریافت‌کننده است. پیش‌بینی شده است پرداخت‌کننده در هنگام صدور دستور پرداخت در درگاه‌های حضوری و غیرحضوری بانک‌ها مکلف به اظهار «بابت» باشد. دریافت‌کننده وجه نیز قبل از برداشت یا انتقال وجوه دریافتی مکلف به تایید یا اصلاح «بابت» اظهارشده توسط پرداخت‌کننده در ارتباط با آن است. ارائه اطلاعات خلاف واقع یا ناقص در ارتباط با «بابت» تراکنش تخلف اسـت و در صورت کشف توسط هر یک از دستگاه‌های اجرایی اعم از سازمان امور مالیاتی کشور، بانک مرکزی یـا واحد اطلاعات مالی، متخلف مکلف به پرداخت جریمه معادل بیست و پنج درصد مبلغ تراکنش می‌شود.

بر این اساس سازمان امور مالیاتی کشور مسئول وصول این جریمه است. سقف مجاز تراکنش‌های مبتنی بر کارت توسط بانک مرکزی به صورت یکسان برای تراکنش‌های درون بانکی و بین‌بانکی تعیین می‌شود. نحوه اظهار «بابت» و نقش بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی و ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت در این حوزه و نحوه برخورد با آنها در صورت تخلف، حداکثر تا پایان اردیبهشت‌ماه سـال ۱۳۹۹ توسـط بانک مرکزی تعیین می‌شود.

حساب‌های فاقد شناسه بسته می‌شود

بر اساس بند الحاقی ۹ لایحه بودجه سال ۹۹ که به تصویب کمیسیون تلفیق مجلس رسیده و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شده است، به منظور افزایش شفافیت تراکنش‌های بانکی، مبارزه با پولشویی و جلوگیری از فرار مالیاتی، بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری غیربانکی موظف هستند حداکثر تا پایان خرداد ۱۳۹۹ همه حساب‌های بانکی فاقد شناسه هویت الکترونیکی بانکی (شهاب) معتبر متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی را مسدود کنند.

بر این اساس بانک ها باید از ارائه هرگونه خدمت یا پرداخت سود به آنها خودداری کنند.

بانک مرکزی موظف است ضمن نظارت بر عملکرد بانک ها و موسسه‌های اعتباری غیر بانکی تا تاریخ مورد اشاره، ارائه هرگونه خدمات در سامانه‌های تسویه و پرداخت اعم از ساتنا، پایا، شتاب، شاپرک، چکاوک و صیاد به حساب‌های فاقد شناسه شهاب معتبر را متوقف کند.

همچنین بانک مرکزی موظف است بسترهای لازم برای تکمیل اطلاعات هویتی مشتریان بانکی و اخذ تائیدیه صحت اطلاعات از مراجع ذیربط و اختصاص شناسه هویت الکترونیکی بانکی (شهاب) یکتا را فراهم کند.


به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *