نامه عوامل
بیتا فیلم

نامه عوامل فیلم‌های متوقف‌شده در اکران جهت جبران خسارت

جمعی از فیلمسازان و تهیه‌کنندگانی که اکران فیلم‌هایشان به دلیل شرایط موجود متوقف شده است، طی نامه‌ای نگرانی خود را در این خصوص اعلام کردند.

به گزارش بیتا فیلم، متن نامه به شرح زیر است:

با سلام و احترام

متاسفانه امروز مردم کشور ما به دلیل شیوع ویروس، شرایط خوبی را سپری نمی‌نمایند و سینماگران هم، مانند دیگر اتفاقات تلخ گذشته تا برطرف شدن مشکل، در کنار مردم خواهند بود.

ما به عنوان فیلمسازان و تهیه‌کنندگان چند فیلم سینمایی که پس از جشنواره فیلم فجر اکران خود را آغاز کردیم، این روزها و پس از تعطیلی سینماها که البته به حق اقدام درستی در جهت سلامت جامعه بود، نگرانی‌مان را از شرایط به وجود آمده برای فیلم‌هایمان اعلام می‌کنیم.

اکران فیلم‌های ما دقیقا پس از جشنواره فیلم فجر در شرایطی شروع شد که بالقوه زمان مناسبی برای عرضه فیلم در سینماها نیست و هنوز چند روزی از اکران این فیلم‌ها نگذشته بود که مردم درگیر انتخابات شدند و پس از آن هم شیوع ویروس سبب تعطیلی سینماها شد، در نتیجه هر کدام از فیلم‌ها تنها چند روز زمان اکران، آن هم در بدترین دوره اکران را داشتند. البته همانطور که اشاره شد، سلامتی مردم نه تنها از فیلم‌های ما بلکه از کل سینما مهم‌تر است و تا برون‌رفت از این مشکل، همسو با سیاست‌های سازمان سینمایی دوش به دوش مردم خواهیم بود.

ما خواستار جبران خسارات مالی هستیم

مهم‌ترین خواسته ما جبران خسارات مالی وارد‌شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فیلم‌هایی که پس از اکران در فصل مُرده سینما، تنها چند روز بر پرده سینماها به نمایش درآمدند. تمامی این فیلم‌ها با سختی‌ها بسیار و با حمایت بخش خصوصی تولید شده‌اند، از طرفی مدت‌ها در صف اکران منتظر بوده‌اند و در زمان اکران کوتاه، هزینه‌های بسیاری هم بابت تبلیغات انجام شده است. از سویی کاملا روشن است در زمان بازگشایی سینماها – در هر زمانی – اثرات این اوضاع و نگرانی جامعه باعث خواهد شد که «سینما» تا چندین ماه نتواند کمر راست کند و طبیعتا تمام تبلیغات پیش از این و هزینه‌های پخش باید مجددا صورت بگیرد، در نتیجه خواستار جبران خسارت‌های وارده به این فیلم‌ها هستیم، فیلم‌های مستقلی که با مرارت‌های بسیار توانسته‌اند به اکران برسند و این اکران کوتاه مدت، صدمات جبران‌ناپذیر روحی و مادی برای سازندگان آنها در پی داشته است.

اما نگرانی بعدی ما در زمان بازگشایی سینماها خواهد بود. ما خواستار آن هستیم، با هماهنگی سازمان سینمایی، شورای صنفی نمایش و سینماداران، اکران خود را بر مبنای عدالت از ابتدا شروع کنیم، چرا که فرصت اکران چند روزه برای این فیلم‌ها، قطعا نابودی کامل این فیلم‌ها را در بر خواهد داشت. تمامی هزینه‌ها و تلاش‌های تبلیغاتی ما، یک شبه از بین رفت و با توجه به فضای روحی جامعه در زمان بازگشایی، فیلم‌ها بایستی از ابتدا تبلیغات خود را برای معرفی به مخاطب خواهند داشت. در بازگشایی سینماها، مطمئنا چند روز اول شاهد رکود خواهیم بود و تاکیید می‌نماییم که فرصت چند روزه برای اکران فیلم‌های ما، قطعا باعث فیلم‌سوزی و عدم استقبال از سوی تماشاگر خواهد بود. از طرفی، ظرفیت سانس‌های سینمای ایران با توجه تعدادسالن‌ها بسیار محدود است و اگر فیلم جدیدی به چرخه اکران اضافه شود، قطعا هیچکدام از فیلم‌های ما، سانس و زمان مناسب را برای مراجعه مخاطب نخواهد داشت.

در پایان با آرزوی سلامتی برای مردم کشورمان، امیدواریم نگرانی جمعی از اهالی سینما در تضییع حقوقشان در اکران؛ توسط سازمان سینمایی، خانه سینما و شورای صنفی نمایش در نظر گرفته شود و ضمن جبران بخشی از خسارت این فیلم ها، اکران مناسبی برای این چند فیلم در نظر گرفته شود.

رونوشت: جناب آقای طباطبایی نژاد؛ معاونت محترم نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی
رونوشت: جناب آقای امیریوسفی؛ ریاست محترم شورای صنفی نمایش
رونوشت: جناب آقای شاهسواری؛ ریاست محترم خانه سینما
رونوشت: جناب آقای موسوی؛ دبیر محترم شورای عالی تهیه‌کنندگان

مرتضی شایسته «تهیه‌کننده» و مهدی فرد قادری «کارگردان» فیلم «بی‌وزنی»، علی عطشانی «تهیه‌کننده» و «کارگردان» فیلم «یادم تو را فراموش»، عبدالله اسفندیاری «تهیه‌کننده» و جلال‌الدین دری «کارگردان» فیلم «نرگس مست»، ناهید دل‌آگاه «تهیه‌کننده» و احمد اطراقچی و علیرضا عطاالله تبریزی «کارگردان» فیلم «چهل و هفت»، علی ابراهیمی «کارگردان» فیلم «عطر داغ».


به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *